Przegląd klimatyzacji – odśwież swój samochód na wiosnę

Nie ma wątpliwości, że sprawna i czysta klimatyzacja w samochodzie to czysta przyjemność, głównie przyjemność jazdy. To bowiem także gwarancja komfortowej podróży, bezpieczeństwa i zdrowia pasażerów.

Kiedy najlepiej wykonać przegląd klimatyzacji? Specjaliści co do tego są zgodni: warto to zrobić przynajmniej raz w roku, a w samochodach używanych do codziennych, dłuższych przejazdów – nawet częściej. Zachęcamy do przeglądu klimatyzacji wiosną, na przykład przy okazji wymiany opon na letnie. Jeśli nie korzystało się z klimatyzacji zimą, jest spore prawdopodobieństwo, że w instalacji pojawiło się sporo zanieczyszczeń i drobnoustrojów, a te przecież uwielbiają wilgotne środowisko. Znakiem ich obecności jest specyficzny, gnilny zapach, wydobywający się z przewodów po włączeniu nawiewu. Uruchomienie klimatyzacji w takim stanie może spowodować kłopoty ze zdrowiem, co odczują zwłaszcza osoby z alergiami.

Podczas przeglądu klimatyzacji uzupełnia się tzw. czynnik chłodzący. Zaleca się też systematyczną wymianę filtra kabinowego. W razie niepokojących sygnałów fachowcy sprawdzają również szczelność całej instalacji. Dezynfekują same kanały wentylacyjne w trakcie zabiegu ozonowania, który skutecznie niszczy grzyby, pleśnie, wirusy i bakterie, pozostawiając instalację czystą i gotową do pracy, a nam pozostawiając zielone światło do dalszej jazdy klimatyzowanym samochodem.