Kiedy najlepiej zmienić opony na letnie? Jak uniknąć kolejek w wulkanizacji? Sprawdź!

Zastanawiasz się kiedy wymienić opony na letnie?

Za oknami pogoda coraz ładniejsza co oznacza, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Polscy kierowcy coraz częściej zadają sobie pytanie czy to już czas aby zmienić opony na letnie? Pośpiech nie jest wskazany w tym przypadku. Pamiętaj, że słońce nie oznacza końca przymrozków. Poniżej 7 stopni celsjusza opony letnie zaczynają twardnieć, przez co tracą swoje właściwości i przestają zapewniać optymalną trakcję. Szczególnie jest to zauważalne wczesną wiosną, gdy w nocy lub nad ranem pojawiają się jeszcze przymrozki. Kiedy jest zatem idealny moment na zmianę ogumienia? Sprawdźmy!

Jaka temperatura jest odpowiednia aby zmienić opony na letnie?

W tej kwestii eksperci są niemal jednogłośni. Zalecają oni bowiem, aby wymiany opon dokonać, gdy średnia dobowa temperatura wynosi 7 stopni celsjusza. Niestety wahania temperatury w okresie wiosennym potrafią być dość znaczne. Przyjąć zatem można, iż idealny czas na zmianę opon następuje, gdy temperatura powietrza w godzinach użytkowania przez nas pojazdu wynosi powyżej 7 stopni celsjusza.

W jaki sposób należy przechowywać opony?

Za optymalne warunki do przechowywania ogumienia czy kół uważa się chłodne, suche i ciemnie pomieszczenie. Opony można składować „na leżąco” jedna na drugiej. Drugą opcją jest ustawienie jedna obok drugiej, Należy wówczas pamiętać o częstym obracaniu opon, aby nie odkształciły się w miejscu kontaktu z podłożem. Warto również zwrócić uwagę, aby wyjąć nasze opony z worków, aby mogły swobodnie wyschnąć. Jeśli posiadasz całe koła i planujesz samemu je wymienić to pamiętaj, że mimo wszystko warto odwiedzić zakład wulkanizacyjny celem ich wyważenia aby jazda była komfortowa a zawieszenie pojazdu nie podlegało przyspieszonemu zużyciu. Kliknij i sprawdź pogodę na najbliższe dni.

Jaka jest minimalna wysokość bieżnika? Czy moje opony nadają się jeszcze do użytku?

Na pierwsze pytanie odpowiedź jest prosta. Minimalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych to 1,6mm. Pamiętajmy, że jest to parametr, który musi być zachowany w najbardziej zużytym fragmencie bieżnika. Drugie pytanie jest trochę bardziej skomplikowane. Aby określić zdatność opony należy poddać ją dokładnej weryfikacji, podczas której sprawdzić należy równomierność zużycia opony, „wyząbkowanie” bieżnika, obecność uszkodzeń, pęknięć a przede wszystkim rok produkcji. Należy pamiętać, że stara opona traci swoje właściwości jezdne. Aby mieć pewność co do zdatności naszych opon do użytku najlepiej zasięgnąć opinii doświadczonego wulkanizatora. To właśnie on szybko i trafnie określi stan opon i odpowie na pytanie czy nastał już czas wymiany opon na nowe.

Mobilna wulkanizacja - czyli jak wymienić opony na letnie szybko i w dowolnym miejscu! Uniknij kolejek!

Zapewne słyszałeś już o mobilnej wymianie opon. Jest to usługa coraz bardziej popularna wśród użytkowników samochodów. Zwłaszcza, iż na przełomie zimy i wiosny tworzą się gigantyczne kolejki do wulkanizatora.

Zamawiając mobilny serwis opon oszczędzasz nie tylko czas. Pamiętaj, że jadąc do warsztatu zużywasz paliwo! W przypadku posiadania kilku pojazdów te wydatki zaczynają się mnożyć. Do tego dochodzi konieczność zapakowania do Twojego pojazdu drugiego kompletu opon lub kół.

Wszystkich tych komplikacji da się uniknąć. Wystarczy, że skorzystasz z usługa naszej Mobilnej Wulkanizacji. Dzwoniąc pod numer 535-594-961 umówisz się na dogodny dla Ciebie termin i w wybranym przez Ciebie miejscu. Sama wymiana opon wygląda identycznie jak w stacjonarnej wulkanizacji. Przyjeżdżamy do Ciebie mobilnym serwisem wyposażonym we wszystkie niezbędne narzędzia do wymiany opon takie, jak: montażownica, wyważarka czy podnośniki. 

Jeśli któraś z opon wymaga naprawy to również nie stanowi problemu. Zrobimy to szybko i profesjonalnie. Na wyposażeniu posiadamy również zaawansowany tester czujników ciśnienia TPMS oraz skaner diagnostyczny obsługujący wszystkie marki. Jesteśmy w stanie zdiagnozować problemy występujące w układzie monitorowania ciśnienia w ogumieniu a w razie potrzeby zaprogramować oraz zainstalować nowe czujniki. 

Jeśli mimo wszystko chcesz skorzystać z usług stacjonarnych to zapraszamy do naszego serwisu mieszczącego się przy ul. Fordońskiej 407
w Bydgoszczy [kliknij i sprawdź jak dojechać]. Poza montażem opon możesz tam skorzystać  z takich usług jak zakup nowego ogumienia, prostowanie felg, napełnienie czy ozonowanie klimatyzacji.

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Opony całoroczne jako oszczędna alternatywa dla sezonowych?

Stosowanie opon wielosezonowych niweluje konieczność wymiany opon zimowych na letnie. Czy jest to idealne rozwiązanie? Zastosowana w tego typu oponach uniwersalna mieszanka gumowa pozwala uzyskać zadowalające parametry zarówno w warunkach zimowych jak i letnich. 

Podobna kwestia dotyczy bieżnika. Tutaj również mamy do czynienia z kompromisem. A kompromis to jak wiadomo rezygnacja z pewnych właściwości na rzecz uzyskania większej wszechstronności. Co za tym idzie? opona wielosezonowa nie zapewni nam znakomitej trakcji przy znacznych opadach śniegu a przy wysokich letnich temperaturach zaczyna szybko się zużywać. 

Jednocześnie należy pamiętać, że na takim ogumieniu jeździmy cały rok co również oznacza przyspieszone zużycie. Do plusów należy zaliczyć fakt, iż opona wielosezonowa zwalnia z obowiązku posiadania opon zimowych! 

Zatem jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie pokonują wielu kilometrów w ciągu roku, nie mieszkają na obszarach charakteryzujących się dużymi opadami śniegu oraz potrafią pogodzić się z mniejszym komfortem użytkowania latem. Pamiętajmy, że koszt zakupu nowego kompletu opon całorocznych będzie wyższy niż w przypadku opon sezonowych.

Czy można jazda na oponach zimowych latem jest bezpieczna? Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Załóżmy, że w Twoim pojeździe zamontowane są opony zimowe a wysokość bieżnika jest wciąż przepisowa choć przyczepność w warunkach zimowych nie jest już zadowalająca. Czy takich opon można używać latem? Żadne przepisy w polskim kodeksie drogowym tego nie zabraniają. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka równie ważnych argumentów.

Po pierwsze – mieszanka gumy wykorzystanej do produkcji opon letnich jest zupełnie inna niż w przypadku opon zimowych. Przy wyższych temperaturach opony zimowe zaczynają zużywać się w bardzo szybkim tempie.

Po drugie – rzeźba bieżnika opon zimowych jest zupełnie inna niż letnich. Takie opony zaprojektowane zostały aby w jak najlepszy sposób odprowadzić śnieg oraz błoto pośniegowe natomiast letnie opony posiadają bieżnik optymalny do użytku zarówno na mokrej nawierzchni jak i na suchej nawierzchni, zwłaszcza przy wyższej temperaturze powietrza.

Po trzecie – hałas. Zimówki w większości przypadków charakteryzuje wyższy hałas emitowany podczas eksploatacji. Wynika to z konstrukcji bieżnika. Charakteryzują go głębokie wcięcia oraz gęsto rozmieszczone rowki. Podróż na takim ogumieniu na pewno będzie mniej komfortowa niż na letnich.

Po czwarte – zwiększone zużycie paliwa. Tutaj także znaczny wpływ ma rzeźba bieżnika. Używanie opon zimowych podczas jazdy po autostradach czy drogach ekspresowych przy wysokich temperaturach może powodować wzrost zużycia paliwa nawet o kilka procent!

Po piąte – dłuższa droga hamowania. Większa zawartość krzemionki w mieszance zimowej sprawia, iż w upalne lato opony zimowe zaczynają się „przegrzewać” a tym samym tracą swoje właściwości i doprowadzają do znacznego wydłużenia drogi hamowania.

Wyżej wymienione cechy sprawiają, że stosowanie opon zimowych przy wyższych temperaturach niż te, dla których zostały zaprojektowane skutkują szybszym zużyciem, zwiększeniem drogi hamowania, mniejszym komfortem podróżujących, zwiększonym zużyciem paliwa. I choć przepisy tego nie zabraniają to należy dobrze pomyśleć o wymianie ogumienia na letnie aby jeździć komfortowo, ekonomicznie i przede wszystkim bezpiecznie!

kiedy wymienić opony na letnie
Mobilna Wulkanizacja Bydgoszcz